Çayırova Cam San.A.Ş’nin deniz kenarında olması, yüzmenin ve balık tutmanın yaşanan deniz kirliliği dolayısıyla sakıncalı olmaya başladığı 1982 yılında, denizin diğer imkanlarından faydalanmak ve sosyal faaliyet çalışması gerçekleştirmek amacıyla, Genel Müdür Sayın Metin Ünlüer ile saygı ve rahmetle andığımız Muhasebe Müdürü Sayın İ.Hakkı Eskicioğlu’nun tam desteği ile Şişecam Çayırova Sosyal Tesislerinde, yelken sporu yaptırma kararı verilmiştir.

Şirketimiz bünyesinde kurulu Çayırova Sevk ve İdare Elemanları Derneği Yönetim kurulu Başkanlığı ve Çayırova Cam San.A.Ş İkmal İşleri Şefliği görevlerini yürüten Sayın Muhammer Tezel ( Eski Basketbolcu) ve yine dernek yönetim kurulunda görevli olup Muhasebe Şefliği görevini yürüten Sayın Ertan Ilgın (Eski Kürek Sporcusu) deniz sporlarının yapılabilmesi ve gerekli girişimlerde bulunulması konusunda sorumlu kişiler olarak görevlendirmişlerdir.

Yapılan çalışmalar çalışmalar sonucu, kurucu üyeler belirlenmiş, kulüp tüzüğü oluşturularak,  11 kasım 1982 tarihine, T.C Gebze İlçesi Kaymakamlık Makamı’na, Çayırova’da ÇAYIROVA YELKEN İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ adı altında bir Spor Kulübü kurarak, sporun Yelken, Masatenisi, Basketbol, Atletizim ve Jımnastik branşlarında faaliyet göstermek istediğimiz belirtilmişse de, Kaymakamlık Makamı, dernek kurma girişimimizi yeni Dernekler Kanunu çıkarılana kadar durdurmuştur. Yeni Dernekler Kanunu çerçevesinde, tüzüğümüz yeniden oluşturularak, 10. 06.1984 tarihinde izin alınmıştır. T.C Gençlık ve Spor Genel Müdürlüğü nezdinde, 14.01.1985 tarihinde,Federe Kulüp statüsü elde edilmiştir. Tarafımızca değiştirilen ve onaylanan başvurumuzda, Basketbol branşı yerine Kürek branşında faal olunacağı belirtilmiştir.

1982 yılında, fiili olarak spora başlamış olan Kulübümüz, Ülkemizde anılan yıllarda,  Dernekler arası faaliyetlerin karmaşık içerik yapısında yapılan düzenleme gereği yaklaşık 2 yıl  beklemek zorunda kalmıştır. Ancak bu yıllar boş geçirilmemiş,  alt yapı çalışmalarımız sonuçlandırılarak çeşitli branşlarda belirli seviyelere gelinmiştir.