Şişecam Kano Kürek Yelken

Çayırova Cam Sanayii A.Ş’nin deniz kenarında olması, yüzmenin ve balık tutmanın yaşanan deniz kirliliği dolayısıyla sakıncalı olmaya başladığı 1982 yılında, denizin diğer imkanlarından faydalanmak ve sosyal faaliyet çalışması gerçekleştirmek amacıyla, Genel Müdür Sayın Metin Ünlüer ile saygı ve rahmetle andığımız Muhasebe Müdürü Sayın İ. Hakkı Eskicioğlu’nun tam desteği ile Şişecam Çayırova Sosyal Tesislerinde, yelken sporu yaptırma kararı verilmiştir.

Şirketimiz bünyesinde kurulu Çayırova Sevk ve İdare Elemanları Derneği Yönetim kurulu Başkanlığı ve Çayırova Cam Sanayii A.Ş İkmal İşleri Şefliği görevlerini yürüten Sayın Muhammer Tezel (Eski Basketbolcu) ve yine dernek yönetim kurulunda görevli olup Muhasebe Şefliği görevini yürüten Sayın Ertan Ilgın (Eski Kürek Sporcusu) deniz sporlarının yapılabilmesi ve gerekli girişimlerde bulunulması konusunda sorumlu kişiler olarak görevlendirmişlerdir.

Yapılan çalışmalar sonucu, kurucu üyeler belirlenmiş, kulüp tüzüğü oluşturularak, 11 Kasım 1982 tarihine, T.C Gebze İlçesi Kaymakamlık Makamına, Çayırova ‘da ÇAYIROVA YELKEN İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ adı altında bir Spor Kulübü kurarak, sporun Yelken, Masatenisi, Basketbol, Atletizm ve Jimnastik branşlarında faaliyet göstermek istediğimiz belirtilmişse de Kaymakamlık Makamı, dernek kurma girişimimizi yeni Dernekler Kanunu çıkarılana kadar durdurmuştur. Yeni Dernekler Kanunu çerçevesinde, tüzüğümüz yeniden oluşturularak, 10. 06.1984 tarihinde izin alınmıştır. T.C Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nezdinde, 14.01.1985 tarihinde, Federe Kulüp statüsü elde edilmiştir. Tarafımızca değiştirilen ve onaylanan başvurumuzda, Basketbol branşı yerine Kürek branşında faal olunacağı belirtilmiştir.

1982 yılında, fiili olarak spora başlamış olan Kulübümüz, Ülkemizde anılan yıllarda, Dernekler arası faaliyetlerin karmaşık içerik yapısında yapılan düzenleme gereği yaklaşık 2 yıl beklemek zorunda kalmıştır. Ancak bu yıllar boş geçirilmemiş, alt yapı çalışmalarımız sonuçlandırılarak çeşitli branşlarda belirli seviyelere gelinmiştir. Kürek Şubemiz, 1982 yılında kapanan Yarımca Spor Kulübü’nün yarışma tekne ve malzemelerini, Yarımca Spor Kulübü ile olan iyi ilişkiler kapsamında değerlendirerek açılmıştır. Oluşturulan Kürek Takımı, Hereke Sümer Spor Kulübü tesislerine giderek, teorik ve pratik dersler almış, takip eden dönemde, kendi kulübümüz imkanları ile Antrenörümüz Kemal Yüce’nin (Türk Kürek tarihinde SARI KEMAL olarak anılır) denetiminde, bölgesel yarışmalara katılmaya başlamıştır.

Şişecam Genel Müdürü Talat Orhon’un himayelerinde 1985 yılında kutlanan ŞİŞECAM’IN KURULUŞU’NUN 50. YILI ŞENLİKLERİ kapsamında, Kulübümüz, Türkiye Yelken Federasyonu ile birlikte, Türkiye genelinde tüm kulüplerin katılımı ile büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmış, optimist ve rüzgâr sörfü yarışmalarını organize etmiş, Optimist Türkiye Şampiyonası’nı Çayırova ’da gerçekleştirmiştir.

Kürek ve Yelken sporlarında faaliyet gösteren kulübümüzün ismi, zaman içerisinde Çayırova Yelken İhtisas Spor Kulübü yerine ŞİŞECAM ÇAYIROVA SPOR KULÜBÜ olarak değiştirilmiştir. Böylece, Şişecam Şirketleri çalışanlarının dışında, çevre ilçelerde birçok sınai şirketin bulunduğu yöremizde ülkemizin her yerinden gelen ailelerin çocuklarına da hizmet verilmesi hedeflenmiştir.

1985 yılında Yelken Milli Takımı’na ilk sporcusu Erkut Topuz’u vermiştir. (Çayırova Cam Sanayii A.Ş. Mekanik Atölye Ustabaşısı Ayhan TOPUZ’ un oğlu) Erkut TOPUZ ilk milli sporcumuz olup, 18 yaşında ülkemizi Yelken Milli Takımıyla 1985 yılında Romanya’ da temsil etmiştir. Bir süre kulübümüzde Yelken antrenörlüğü’ de yapmıştır. Kaan Özbek; İkinci milli sporcumuzdur. (Çayırova Cam Sanayi A.Ş. Kompresör Dairesi Ustabaşısı Günal ÖZBEK’ in oğlu) 1986- 1987 yıllarında Yelken Milli Takımı ile ülkemizi Avusturya ve Yunanistan’ da temsil etmiştir. Kulübümüz, imkanları ölçüsünde Bedensel Engelli gençlerimize de spor yaptırmaktadır.

1996 yılında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi tarafından sporcumuz, antrenörümüz ve kulübümüz, DAVRANIŞ dalında, “Fair Play “ödülü ile onurlandırmışlardır.

2009 yılında kulübümüz şubelerine Kano şubesi eklenmiş ve iki sporcumuz 2013 Mersin Akdeniz Oyunları Milli Takım Kafilesinde yer alarak sporcumuz Serhat Kadir Yılmaz Türkiye’nin ilk ve tek Akdeniz Oyunları madalyasını kazanmıştır.

Kulübümüz, amaç ve hedeflerine bağlı kalarak Milli Takım’a daha birçok başarılı sporcular yetiştirerek ülkemizin adını uluslararası arenada yüceltmek için çalışmalarına devam etmektedir.


Şişecam Çayırovaspor Kulübü 25.YIL Tarihçe paylaşan: sisecam