Şişecam Kano Kürek Yelken

Çayırova Cam San.A.Ş’nin deniz kenarında olması, yüzmenin ve balık tutmanın yaşanan deniz kirliliği dolayısıyla sakıncalı olmaya başladığı 1982 yılında, denizin diğer imkanlarından  faydalanmak ve sosyal faaliyet çalışması gerçekleştirmek amacıyla,  Genel Müdür Sayın Metin Ünlüer ile saygı ve rahmetle andığımız Muhasebe Müdürü Sayın İ.Hakkı Eskicioğlu’nun tam desteği ile Şişecam Çayırova Sosyal  Tesislerinde, yelken sporu  yaptırma kararı verilmiştir.

Şirketimiz bünyesinde kurulu Çayırova Sevk ve İdare Elemanları Derneği Yönetim kurulu Başkanlığı ve Çayırova Cam San.A.Ş İkmal İşleri Şefliği görevlerini yürüten Sayın Muhammer Tezel ( Eski  Basketbolcu) ve yine dernek yönetim kurulunda görevli olup Muhasebe Şefliği görevini yürüten Sayın Ertan Ilgın (Eski  Kürek  Sporcusu) deniz sporlarının yapılabilmesi  ve gerekli girişimlerde bulunulması konusunda sorumlu kişiler olarak görevlendirmişlerdir.

Yapılan çalışmalar çalışmalar sonucu, kurucu üyeler belirlenmiş, kulüp tüzüğü oluşturularak,  11 kasım 1982 tarihine, T.C Gebze İlçesi Kaymakamlık Makamı’na, Çayırova’da ÇAYIROVA YELKEN İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ adı altında bir Spor Kulübü kurarak, sporun Yelken, Masatenisi, Basketbol, Atletizim ve Jımnastik branşlarında faaliyet göstermek istediğimiz belirtilmişse de, Kaymakamlık Makamı, dernek kurma girişimimizi yeni Dernekler Kanunu çıkarılana kadar durdurmuştur. Yeni Dernekler Kanunu çerçevesinde, tüzüğümüz yeniden oluşturularak, 10.06.1984 tarihinde izin alınmıştır. T.C Gençlık ve Spor Genel Müdürlüğü nezdinde, 14.01.1985 tarihinde,Federe Kulüp statüsü elde edilmiştir. Tarafımızca değiştirilen ve onaylanan başvurumuzda, Basketbol branşı yerine Kürek branşında faal olunacağı belirtilmiştir.

1982 yılında, fiili olarak spora başlamış olan Kulübümüz, Ülkemizde anılan yıllarda,  Dernekler arası faaliyetlerin karmaşık içerik yapısında yapılan düzenleme gereği yaklaşık 2 yıl  beklemek zorunda kalmıştır. Ancak bu yıllar boş geçirilmemiş,  alt yapı çalışmalarımız sonuçlandırılarak çeşitli branşlarda belirli seviyelere gelinmiştir.

Kürek Şubemiz, 1982 yılında kapanan Yarımca Spor Kulübü’nün yarışma tekne ve malzemelerini, Yarımca S.K ile olan iyi ilişkiler kapsamında değerlendirerek açılmıştır. Oluşturulan Kürek Takımı, Hereke Sümer Spor Kulübü tesislerine giderek, teorik ve pratik dersler almış, takip eden dönemde, kendi kulübümüz imkanları ile  Antrenörümüz Kemal Yüce’nin (Türk Kürek tarihinde SARI KEMAL olarak anılır.) denetiminde, bölgesel yarışmalara katılmaya başlamıştır.

Şişecam Genel Müdürü Talat ORHON’un ( rahmet ile anıyoruz) himayelerinde 1985 yılında kutlanan ŞİŞECAM’IN  KURULUŞU’NUN 50 YILI ŞENLİKLERİ kapsamında, Kulübümüz, Türkiye Yelken Federasyonu ile birlikte, Türkiye genelinde tüm kulüplerin katılımı ile büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmış, optimist ve rüzgar sörfü yarışmalarını organize etmiş, Optimist Türkiye Şampiyonası’nı Çayırova’da yapmıştır.

Kürek ve Yelken sporlarında faaliyet gösteren kulübümüzün ismi, zaman içersinde  Çayırova Yelken İhtisas Spor Kulübü yerine ŞİŞECAM ÇAYIROVA SPOR KULÜBÜ olarak değiştirilmiştir. Böylece, Şişecam Şirketleri çalışanlarının dışında,  çevre ilçelerde birçok sınai şirketin bulunduğu yöremizde  ülkemizin her yerinden gelen ailelerin çocuklarına da hizmet verilmesi hedeflenmiştir.

Kulübümüz, imkanları ölçüsünde Bedensel Engelli gençlerimize de spor yaptırmaktadır.  1996 yılında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi tarafından sporcumuz, antrenörümüz ve kulübümüz, DAVRANIŞ dalında,  “Fair Play “ ödülü ile onurlandırmışlardır. Kulübümüz, amaç ve hedeflerine bağlı kalarak Milli Takım’a daha bir çok başarılı sporcular yetiştirerek ülkemizin adını uluslar arası arenada yüceltmek için çalışmalarına devam edecektir.

Kano, Kürek ve Yelken Branşlarında gençliği yetiştirmek, spora yönlendirmek, spor terbiyesini beden  ve ahlaki kabiliyetlerini geliştirmek, konusu ile ilgili çeşitli spor ve yarışmalar düzenlemek, düzenlenmiş olanlara iştirak etmek, amatör spor ile alakalı her yaştaki bireyin spor yapmalarını temin etmek, onları kötü alışkanlıklardan uzaklaşmayı sağlamaktır.

Bu kapsamda, kürek, yelken ve kano dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.


Şişecam Çayırovaspor Kulübü 25.YIL Tarihçe paylaşan: sisecam