Yelken sürekli düşünmeyi gerektiren bir spordur. Akıntı nereden geliyor,rüzgar ileride hangi yönde esecek, sağnak nereden tazeleyecek, gibi denizcilik dilinde kullanılan terimlerle beraber yelken, insanı denizde hiçbir zaman düşünmeden yoksun bırakmaz.

Yelken sporu yaparken bir dakika içinde 26 uyaran alındığı biliniyor, bir uyaran algılanıp ona uygun karar veriliyor ve anında uygulanıyor ve de yelken sporcusu bu davranışın sonucu o anda görüyor.

Yelken sporu sorumluluk alma yetisini pekiştiriyor. Yelken bir doğa sporudur. Bu nedenle çok küçük yaşlarda bile doğa ile iç içe olmak insanı doğaya yabancılaştıran modern yaşantının olumsuzluğunu gidermenin en güzel yoludur.

Yelken sporu rekabet ile dayanışmanın bir arada olduğu yegane spordur. Yelken sporunda tekneler denize birlikte hazırlanır, birlikte donatılır, birlikte denize indirilir. Denizden çıkınca yine birlikte karaya çekilir, donanımları sökülür, yıkanıp kaldırılır. Sporcular bu süreç içinde birlikte bir şeyler yapmayı, yardımlaşmayı öğrenirler. Yelken sporu kurallara uyma özelliklerini, kişisel özellik ve beceriler yanında sosyal becerileri de geliştirir.

Yelken bir yaşam tarzı ve düşsel bir yolculuktur…